Skip to main content

Nevşehir’de Uygurları Anlattık…

4Türk Dünyası Kültür Topluluğu tarafından düzenlenen ‘‘Türk Dünyasının Güncel Problemleri: Uygurlar’ konulu konferansta 3 ay süren Çin seyahatimizdeki izlenimlerimizi, araştırmalarımızı, tespitlerimizi, sorunları ve çözüm önerilerini akademik personel ve öğrencilerimizle paylaştık. Konferansı organize eden ve katılan herkese teşekkür ederiz.

Devamını Oku

Şincañ ve Şincañ Pedagogika Üniversitesi/Ürümçi

 

Şincañ  Pedagoji ÜniversitesiKışın çok soğuk ve dumanlı bir havası olan Ürümçi’de, Şincañ Üniversitesi ve Şincañ Pedagogika Üniversitesi’nde Uygur Dili ve Edebiyatı bölümleri bulunmaktadır. Şehirde Uygur kültürü ve edebiyatı üzerine yayın yapan birçok yayınevi bulunmaktadır. Uygurların kültürü, tarihi ve edebiyatına yer veren Miras ve Bulak gibi çeşitli dergiler, Klasik Edebiyat Cemiyeti ve Mukam Tetkikat Merkezi gibi kurumlar Uygurlar hakkında araştırma ve yayın yapan kurum ve kuruluşlardır.

Devamını Oku

Uygur Düğünleri…

4Toplumun önemli paylaşım anı ve alanlarından biri olan düğün, Uygurlar arasında büyük önem taşımaktadır. Düğünü “ömür sodisi” olarak adlandıran Uygurlar, eş seçiminde dikkat edilecek hususu “Kirġak körüp bez al, ana körüp kiz al (Kenarına bak bezini al, anasına bak kızını al)” şeklindeki atasözü ile özetlemektedirler.

Devamını Oku

Ürümçi’deyiz..

6Şincañ Uygur Özerk Bölgesi’nde Uygur, Kazak ve Kırgızlar yaşamaktadır, ancak özellikle 2000 yılından sonra bu bölgeye Çinlilerin göçü görülmektedir. Ürümçi, Turfan, Kumul, Hoten, Kaşgar, Aksu, Gulca ve Atuş Uygurların yoğun olarak yaşadığı şehirlerdir ve Uygurların bölgedeki nüfusu Çinli yetkililer tarafından 2010 yılında 10.870.00 olarak açıklanmıştır. Ürümçi’nin nüfusu ise 4 milyon civarındadır ve Uygurlar şehrin sadece küçük bir kısmında yaşamaktadırlar.

Devamını Oku