Skip to main content

Nevşehir’de Uygurları Anlattık…

4Türk Dünyası Kültür Topluluğu tarafından düzenlenen ‘‘Türk Dünyasının Güncel Problemleri: Uygurlar’ konulu konferansta 3 ay süren Çin seyahatimizdeki izlenimlerimizi, araştırmalarımızı, tespitlerimizi, sorunları ve çözüm önerilerini akademik personel ve öğrencilerimizle paylaştık. Konferansı organize eden ve katılan herkese teşekkür ederiz.

Devamını Oku

Sedd-i Çin/Pekin

2Pekin’de tarihi ve kültürel bağlamda en önemli yer Çin seddidir. Pekin’in merkezine 60 km. uzaklıkta olan bu yapı, MÖ. 221-210 yılları arasında, Çin İmparatoru Si-Huangti tarafından yaptırılmış olup, Sarı Denizin kuzeyindeki Liaotung Körfezi kıyılarından başlar, dağları ve boyun noktalarını takip ederek Kansu eyaletine kadar devam etmektedir. 5000 km. uzunluğunda ve 5-10 m. yüksekliğinde, 5-8 m. genişliğinde, kalın ve yüksek duvarlardan ibaret olan bu surların üstünde her 200 adımda bir 12 m. yüksekliğinde kuleler bulunur.

Devamını Oku

Pekin’deyiz…

13

 

Çeşitli araştırma ve incelemelerimizin yanı sıra gezme fırsatı da bulduğumuz Pekin, dünyanın önemli ticaret merkezlerinden biridir. Pekin’de turistlerin önemli ziyaret yerlerinden biri Pekin Ulusal Stadyumudur. 2008 Yaz Olimpiyatları için yapımı Mart 2008’de tamamlanmış bir yapıdır. Yapısı nedeniyle Kuş Yuvası adıyla anılır. Çin Ulusal Su Sporları Merkezi’nin doğusunda yer alır. Dünyaca ünlü mimarların katıldığı bir yarışma sonucu İsviçreli firma Herzog & de Meuron Architekten AG tasarımı gerçekleştirmeyi üstlenmiştir. 2003 yılında temelleri atılan ve 5 yılda tamamlanan yapının 91 bin kişiyi ağırlayacak kapasitesi vardır.

Devamını Oku