Aziz Dostum Dimitri ile…

IMG_1459Başköy’den Yunanistan’a giden bir mübadilin torunu olan Dimitri Katsikas Kapadokias 1982 yılından beri mübadele üzerine araştırma yapmaktadır. Bilakis Yunanistan’a giden mübadillerden derlediği sayısız sözlü kültür ürünlerinden bir kısmını Yunanca olarak yayınlamıştır. Onunla birlikte eskiden “Nevşehir Rum Mahallesi” olarak bilinen mekanı ve buradaki yapıları bir bir dolaştık. Ondan burada Karamanlı Ortodoksların yaşadığı yerler ve eserleri hakkında önemli bilgiler edindim.

(daha&helliip;)

Devamı...

Sempozyum’un Ardından…

IMG_4092“1. Uluslararası Nevşehir Tarih ve Kültür Sempozyumu”nun ardından, büyük bir özveri ve titizlikle çalışan öğrencilerimiz ve bizlere destek veren belediye başkanlarımızla Nevşehir Konağı’nda bir araya geldik. Akşam yemeğinin ardından sempozyuma ilişkin değerlendirmeler yaptık ve öğrencilerimize etkinliğin anısına teşekkür belgeleri verdik. Bu unutulmaz sempozyumda emeği geçen bütün kurum, kuruluş ve şahıslara teşekkür ederiz.

(daha&helliip;)

Devamı...

1.Uluslararası Nevşehir Tarih ve Kültür Sempozyumu

63Nevşehir Üniversitesi Kapadokya Araştırma ve Uygulama Merkezi (NEVKAM) tarafından düzenlenen ve Nevşehir Valiliği, Nevşehir Belediyesi ve Nevşehir ilçe belediyelerinin destekleri ile gerçekleştirilen 16-19 Kasım tarihleri arasında üç gün süren 1. Uluslararası Nevşehir Tarih ve Kültür Sempozyumu ve Uluslararası Karma Resim Sergisi geniş katılımla gerçekleşti.

(daha&helliip;)

Devamı...

NEVKAM Kuruluşu

 

ARAŞ. MER. 024

Mart 2009 itibariyle Nevşehir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladık. Aynı zamanda Nevşehir Üniversitesi Kapadokya Araştırma ve Uygulama Merkezi (NEVKAM) Müdürlüğü görevi tevdi edildi. Henüz tabelası bile olmayan Araştırma Merkezi’ni kısa zamanda iyi yerlere getireceğimiz olan inançla yeni bir yola çıktık. Paşa Konağı’nda hizmetinizdeyiz…
(daha&helliip;)

Devamı...