Skip to main content

Avrupa Birliği Projesi Toplantısı

2Kapadokya Araştırma ve Uygulama Merkezi (NEVKAM) koordinasyonunda yürütülen ve T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen “Oral Culture Bridge Between the Past and the Future” adlı ‘Hayat Boyu Öğrenme Projesi’nin beşinci toplantısı NEVKAM’da gerçekleştirildi. 26-29 Kasım 2014 tarihleri arasında Almanya, Avusturya ve İspanya’dan gelen katılımcılar ile gerçekleştirilen toplantılarda dinleyiciler atasözleri aracılığı ile farklı kültürleri tanıma olanağı yakaladılar.

Devamını Oku

Avanos Sempozyumu’ndan…

4Türkiye’de bir ilke daha imza attık: Kaya oyma bir müzede sempozyum gerçekleştirdik…Cumhurbaşkanlığı Baş Danışmanı Prof. Dr. Mustafa İsen, Beşiktaş’ın eski futbolcusu Veysel Cihan, sinema sanatçısı ve yazar Ercan Kesal, Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, Avanos Kaymakamı Mustafa Eldivan, Avanos Belediye Başkanı İsmet İnce ve Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç’ın açış konuşmaları ve plaket takdimleriyle başlayan Avanos Sempozyumu, 77 bildiri sunumuyla iki gün devam etti. Sunulan bildiriler 950 sayfalık bir kitapla da taçlandırıldı. Tüm katılımcı dostlara ve emeği geçenlere teşekkür ederim…

Devamını Oku

Ölümünün 50. Yılında Halide Edip Adıvar (Panel)

99Üniversitemiz ile UNESCO Türkiye Milli Komisyonu iş birliğiyle ‘Ölümünün 50. Yılında Halide Edip Adıvar’ paneli düzenlendi. Oturum Başkanlığını Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç’ın yaptığı panele konuşmacı olarak Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Yorulmaz, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurullah Çetin, Başkent Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nesrin Tağızade Karaca, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zeynep Uysal katıldı.

Devamını Oku

Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi’ndeyiz…

3Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç ile birlikte Altındağ Belediyesi ile Gazi Üniversitesi iş birliğinde Hamamönü’nde kurulan Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi (SOKÜM)’ni ziyaret ettik.UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ve Gazi Üniversitesi Türk Halk Bilimi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. M. Öcal Oğuz hocamızın da katıldığı ziyarette, Prof. Dr. Öcal Oğuz, Ankara’nın somut olmayan kültürel mirasının sergilendiği ve anlatıldığı müzenin kuruluşu, amacı ve işleyişi hakkında bilgi verdi.

Devamını Oku

Değerli Hocam Prof. Dr. Metin Ekici ile…

66Nevşehir Üniversitesi Halk Bilimi Kulübü Akademik Danışmanı ve NEVKAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Adem ÖGER’in organizasyonuyla “21. Yüzyılda Türk Halk Bilimi Çalışmaları (Sorunlar-Öneriler) konulu konferans gerçekleştirildi. Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Halk Bilimi Anabilim Dalı Başkanı ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Komitesi Başkanı Prof. Dr. Metin Ekici’nin konuşmacı olduğu konferansta, Türk Halk Bilimi alanındaki çalışmalar değerlendirildi.

Devamını Oku