Skip to main content

Eskişehir’de Uygurları Anlattık…

11Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün davetiyle Eskişehir’de “Günümüz Türk Dünyası ve Uygurlar” başlıklı bir konferans verdik. Öğretim üyeleri ve öğrencilerin katıldığı konferansta emeği geçen herkese teşekkürler. Değerli dostum Yrd. Doç. Dr. Adem Koç,  Prof. Dr. Ahmet Kartal ve Eskişehir Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Nedim Ünal hocamıza misafirperverlikleri için de ayrıca teşekkür ederim.

Devamını Oku

Nevşehir’de Uygurları Anlattık…

4Türk Dünyası Kültür Topluluğu tarafından düzenlenen ‘‘Türk Dünyasının Güncel Problemleri: Uygurlar’ konulu konferansta 3 ay süren Çin seyahatimizdeki izlenimlerimizi, araştırmalarımızı, tespitlerimizi, sorunları ve çözüm önerilerini akademik personel ve öğrencilerimizle paylaştık. Konferansı organize eden ve katılan herkese teşekkür ederiz.

Devamını Oku

Kumul Şehri

1Kumul şehrinin adıyla ilgili (adının ortaya çıkışıyla ilgili değişik anlatılar mevcuttur) kam ili-kamil-komul-kumul şeklinde halk arasında bir etimoloji mevcut. Turfan’a 350 km. uzaklıkta olup, Arıtürk ve Bayköl olmak üzere iki ilçesi mevcuttur. Eski Uygur metinlerinden Maytrısimit’in yeni bir nüshasının bulunduğu şehirdir. Şehirde Uygurların nüfusu yoğundur. Kumul şehri, eski Uygur dilinin ve kültürünün en iyi şekilde muhafaza edildiği bir şehirdir.  Şehirde çok sayıda tarihi mescid bulunmaktadır. Ayrıca Uygur On İki Makamı’nın araştırıldığı muhteşem bir de 12 Mukam Sarayı bulunmaktadır.

Devamını Oku