Skip to main content

Karamanlı Ortodoksların İzinde (Estia Neas Smyrnis)

13Nea Smirni (Yeni İzmir), Atina’nın 5 km güneydoğusundaki bir yerleşim yeridir. Mübadele ile izmir’den göç edenlerin yerleştiği bir yerdir ve adını da buradan almıştır. Günümüzde İstanbul’dan göç edenlerin büyük bir kısmı da burada yaşamaktadır. Burada bulunan kütüphane Karamanlıca Ortodokslar üzerine çalışma yapanlar için önemli bir yerdir.  Ayrıca bir kahvehane var ki kendinizi Türkiye’de hissedersiniz. Çünkü o kahvehane, sadece Türkçe konuşanların müdavimi olduğu bir mekan imiş.

Devamını Oku

Karamanlı Ortodoksların İzinde (Chalkida)

7Chalkida, Yunanistan’ın en güzel şehirlerinden biridir. Burada Ürgüp (Prokopi)’ten göç eden aileler yaşamaktadır. Ürgüplüler Derneği bünyesinde kurulan halk oyunu ekibi kültürün devamlılığı açısından büyük rol oynamaktadır. Çünkü Kapadokya türküleri ve halk oyunları sayesinde yeni kuşaklar kendi kültürel varlığını tanıma ve sürdürme şansı bulmaktadır.

Devamını Oku

Karamanlı Ortodoksların İzinde (Vounaina Köyü)

1Vunena Köyü’ne Niğde’nin Sulucaova Köyü’nden mübadiller yerleşmiştir. Köyün eski adı Tavşanlar imiş. Sulucaovalılar, Anadolu’dan 70-75 hane ortalama 700 kişi gelmişler. 10 sene içinde gelenlerin yarısı iklim değişikliği ve sıtma sebebiyle ölmüş. Köye ilk gelenler kuyu açmışlar ve su çıkarmışlar, bu nedenle köye Sulucaova demişler. Mübadele ile köye yerleşenlerin tamamı Türkçe konuşuyorlarmış.

Devamını Oku